Sistem saati: 01 Kasım 2014, 05:31

Tüm zamanlar UTC + 1 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 14 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Karadeniz Kararmasın!
İletiTarih: 25 Ocak 2007, 16:57 
"Pedal Sesi" Kurucusu
"Pedal Sesi" Kurucusu
Kullanıcı avatarı

Merhaba Arkadaşlar,

Bir karadenizli olarak görmekten üzüldüğüm manzaralar yaşanıyor karadenizde. Dünyanın korunması gereken yerlerinden bir kısmını barındıran karadeniz üzerine kurulan projelerin çoğu doğal hayatı yıkıyor.1998 yılında ilk kez söz edilen bir santral projesi vardı. Hatta ilgili firma temel atma törenini vs bile yapmıştı, bu karadenizin doğal güzellikleri bakımından emsali olmayan noktasına doğal ortamı bozacak olan bir santral kurulacaktı. O dönemler çeşitli eylemler, halkın sahip çıkışı, basının desteği ile fes ettirilen proje. Son yıllarda tekrardan gündeme gelmiş çeşitli oyunlar ile santral kurulmasından yeniden söz edilmiştir. Bir şekilde tekrar santrala geçit vermeyen vadi. Belki yok olmaktan kurtuldu. Başka ne projeler vardı karadeniz üzerine Sinop'a santral projesi ve şu anda büyük bir kısmı hayata geçirilen karadeniz otoban projesi. Otoban ne güzel mi oldu. Belki araç kullanıcıları için çok güzel olmuş olabilir ama karadeniz kıyısı boyunca yer alan bir çok kıyı kentinin doğal kıyı şeridi tamamen katledildi. Yıllar önce bir çok plajında denize girdiğim güzel memleketimde denize girecek bir plaj bırakmayan. Otobanı yapıp güvenliğini yapmayan kişiler benimle yaşıt olan 19 yaşındaki arkadaşımın ölümüne neden oldu! Arkadaşımın öldüğü yerde 3 ay içerisinde bir çok kişi can verdi. Üzülerek söylüyorum olanlar bunlarlada bitmiyor. Karadeniz otoban projesi için denizi doldurmaları gerekti. Peki denizi doldurmak için neler yapıldı. Karadenizin iç bölgelerinde bizzat köyüme giderken her zaman gördüğüm taş ocakları, dağları deldiler.Artık karadenizin dağlarınında oymaya başladılar. Bir çoğu oyuldu. Peki bununla bittimi sanıyorsunuz? Taş ocaklarının çalışamaları sırasında okulun bahçesinde nöbet tutan bir ilkokul öğrencisinin başına taş ocağından fırlayan bir taş düştü. Sonuç mu! Daha hayatının bağrında saf karadeniz çocuğu yurdumun ilk öğretim okulunun bahçesinde nöbet tutarken öldü! Dahasını mı dinlemek istersiniz anlatmıyorum..

Karadeniz üzerine kurulan bir çok proje üzülerek söylüyorum fiyasko ile sonuçlandı. Ve bir çok doğal güzelliği katlettiler! Bunla bitmedi bir çok insan bu projeler sırasında öldü!

Bu yazıyı neden mi yazdım. Bu gün mailime gelen bir video benim yüreğimdeki üzüntüyü anlatmaya zorladı. Bir kısmını anlattım.

Fırtına vadisi ve Sinop'a santral projesi. Karadeniz otoban yolu projesi. Otoban yapıldı lakin güvenlik önlemleri alınmadığından onlarca insan (çoğu genç) can verdi. Bunlarla bitmedi katliam. Doğal karadeniz kıyı kentleri resmen mahvoldu. Bunlarla bitse yine iyiydi. Kıyıları katledenler yetinmedi denizi doldurmak istedi , doldurmak içinde karadeniz doğlarını taş ocakları ile oymaya başladılar. Dağları öldürdüler. Dağları öldürmek için patlattıkları dinamitler okul bahçesinde nöbet tutan ilkokul çocuğunu öldürdü. Daha ne anlatayım ben. Bunlar sadece benim yaşadıklarım ve gördüklerim. Karadenizde sular kararıyor, dağlar sallanıyor!

Bir hemşinli dostumuzun seslendirdiği videoyu sizlerle paylaşayım. Behçet Gülaç diyor ki;

"Teknoloji insan hayatını kolaylaştıran çok önemli bir nimettir.Aynen celal abiden öğrendiğim atasözü gibi;'Teknoloji kötü bir efendi, iyi bir köledir' Ama gelgelelim ki yurdumuzda doğal güzelliği baki kaln kaç yerimiz kaldı? Hasankeyf'ler, Bergama'lar,Yatağan,Dilovası,Hemşin ve Çamlıhemşin'e giderken yol üzerinde o korkunç taş ocakları ve yüreğimizin yarısı fırtına deresi...Kısaca arkadaşlar gelecek beni korkutuyor. Korkuyorum!"

[align=center][/align]

Sevgi ve Selamlarımla.
Murat ÖZTÜRK.

Profile bak  
 İleti başlığı:
İletiTarih: 26 Ocak 2007, 20:08 
Normal Üye
Normal Üye
Kullanıcı avatarı

karadeniz'e kıydılar hiç acımadan...heralde yukarıdakiler,sıranın oraya geldiğini düşündüler...malum bozulmamış tek bölge karadeniz...oraya sahil yolunu yapıp bozdular, maalesef;ama asıl bozulma ve çirkinlişme sahil yolu üzerine yüksek,manzaralı vs. binaları diktiklerinde başlayacak...işte o zaman karadeniz diye bir şey kalmayacak maalesef...

ankara'da son zamanlarda sık sık kesilen elektrikler,galiba bir oyun olsa gerek...enerjimiz,elektriğimiz yetmiyorrr!!! "sinop'a nükleer santral yapmanın vakti geldi" mesajı mı verneye çalışıyorlar acaba?

Resim

Profile bak  
 İleti başlığı:
İletiTarih: 26 Ocak 2007, 21:55 
Normal Üye
Normal Üye
Kullanıcı avatarı

kızılderili reisinin söylediği gibi ; dünyadaki son nehir ve son ağaç kuruduğunda ve son balık öldüğünde beyaz adam (ve tabii bizim,on sene sonrasını göremeyecek kadar kafaları kuma gömülü lakin bi tarafı açıkta kalan zevat-ı muhteremler de bu beyaz adama dahildir), paranın yiyilemeyecek bir şey olduğunu anlayacaktır.

Ve ayrıca; bize atalarımızdan miras kalmayan ,bilakis çocuklarımızdan emanet aldığımız dünyamızı tek dişi kalmış canavarın salyalı ağzından kurtarmak için tek tek ve toplum olarak yaptıklarımız ve yapacaklarımız beyhude temenniden ileriye gidemeyecek gayretler ise geleceğimizden duyacağımız kaygıların katmerlenmesi gerekmezmi diye düşünürüm hep.yoksa çok mu karamsarım a dostlar.

Profile bak  
 İleti başlığı:
İletiTarih: 26 Ocak 2007, 21:58 
Gezgin
Gezgin
Kullanıcı avatarı

Haklısınız! Tüketim çılgınlığı ve israf inanılmaz boyutta. Ne doğal kaynaklar yetiyor artık ne de diğerleri. Güzelim doğayı biz bozduk, mahvettik. Gelecek nesilleri düşünmeden yaptık bunları bencilce.

Artık ne yağmur yağıyor ne de kar. Susuz kalıcaz, tüm bitkiler hayvanlar sonra bizler ölücez yavaş yavaş kıvranarak. Ama yoook kimse acımasın bizlere. Biz istedik bu sonu doğanın dengesini bozarak, ozon tabakasını delerek, kimyasal atıklarla etrafı zehirleyerek... Hadi biz yine yaşadık diyelim. Yazık değil mi gelecek nesillere. İşte şimdi gel de aile kur bunları canlandırınca özünde...

.agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla .agla

Profile bak  
 İleti başlığı:
İletiTarih: 26 Ocak 2007, 22:14 
PS Topluluk Koordinatörü
PS Topluluk Koordinatörü
Kullanıcı avatarı

Muratcım ellerine sağlık. İyiki yazdın bunu. Yazın sırf bu konuyu içeren birşeyler yapmak istiyorum. daha doğrusu bundan sonra yapacağım her organizasyonda "doğanın yok oluşu" "küresel ısınma" konularını gündeme getirmek istiyorum. Çünkü bu gidişle şu an yayınladığımız fotoğraflar ileride yok olmuş olan doğal güzelliklerin birer hatırası olarak öylesine değerli hale gelecek ki... İnan bunu düşünmek beni çok ürkütüyor..

sevgilerle...

Yavuz Ergun

Profile bak E-posta  
 İleti başlığı:
İletiTarih: 25 Şubat 2007, 16:42 

Malesef evet cıkarlar ugruna ülkemizi öldürüyoruz :( Daha bilmediğimiz ne guzellikler yok oluyor. Öncelikle palaşımınız cok güzel video gercekten gözlerimi doldurdu bir an :(

İleti başlığı: Re: Karadeniz Kararmasın!
İletiTarih: 28 Kasım 2008, 16:12 
Normal Üye
Normal Üye

PAYLAŞIM İÇİN TEŞKÜRLER PAYLAŞIMA DEVAMMM .;

Profile bak E-posta  
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 14 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 1 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız